Miniature Circuit Breaker: 45 A Amps, 240V AC, 3 Poles, Shunt Trip
In Stock
$1,325.00
/each
Earn 1325 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SIEMENS Miniature Circuit Breaker: 45 A Amps, 240V AC...
Item 6FMP7
$1,325.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 193 |
| Brand | SIEMENS |
| Max. AIR Rating | 10kA at 240V AC |
| Phase | Three |
| Circuit Breaker Type | Shunt Trip |
| Series | BQ |
| AC Voltage Rating | 240V AC |
| Number of Poles | 3 |
| Circuit Breaker Mounting Style | Bolt On |
| Amps | 45 A |
| Mfr. Model # | BQ3B04500S01 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 39121601 |
Description
Miniature Circuit Breaker, Amps 45 A, AC Voltage Rating 240V AC, Circuit Breaker Type Shunt Trip, Number of Poles 3, DC Voltage Rating Not Rated, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style Bolt On, Phase Three, Series BQ, Max. AIR Rating 10kA at 240V AC, For Use With Siemens Panelboards, Terminal Connection Lug, Frame Size 125A/BQ, Length 3 in, Width 4 in, Depth 6 in, Max. Operating Temp. 104 Degrees F, Min. Wire Size 8 AWG, Max. Wire Size 4 AWG (Al), 6 AWG (Cu)