Miniature Circuit Breaker: 45 A Amps, 120V AC, 1 Poles, Std
In Stock
$130.15
/each
Earn 130 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SIEMENS Miniature Circuit Breaker: 45 A Amps, 120V AC...
Item 6FMJ1
$130.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 193 |
| Brand | SIEMENS |
| Number of Poles | 1 |
| Circuit Breaker Mounting Style | Bolt On |
| Series | BQ |
| Max. AIR Rating | 10kA at 120V AC |
| Amps | 45 A |
| Circuit Breaker Type | Standard |
| AC Voltage Rating | 120V AC |
| Phase | Single |
| Mfr. Model # | BQ1B045 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 39121601 |
Description
Miniature Circuit Breaker, Amps 45 A, AC Voltage Rating 120V AC, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 1, DC Voltage Rating Not Rated, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style Bolt On, Phase Single, Series BQ, Max. AIR Rating 10kA at 120V AC, For Use With Siemens Panelboards, Terminal Connection Lug, Frame Size 125A/BQ, Length 1 in, Width 2 in, Depth 4 in, Min. Wire Size 8 AWG, Max. Wire Size 4 AWG (Al), 6 AWG (Cu), Standards CSA Certified, HACR Rated, UL Listed