Miniature Circuit Breaker: 50 A Amps, 120/240V AC, 3 Poles, Shunt Trip
In Stock
$1,965.00
/each
Earn 1965 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SIEMENS Miniature Circuit Breaker: 50 A Amps, 120/240...
Item 6FMC8
$1,965.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 192 |
| Brand | SIEMENS |
| Number of Poles | 3 |
| Series | BL |
| Circuit Breaker Mounting Style | Bolt On |
| Max. AIR Rating | 65kA at 240V AC |
| Amps | 50 A |
| Circuit Breaker Type | Shunt Trip |
| Phase | Three |
| AC Voltage Rating | 120/240V AC |
| Mfr. Model # | B350HH00S01 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 39121601 |
Description
Miniature Circuit Breaker, Amps 50 A, AC Voltage Rating 120/240V AC, Circuit Breaker Type Shunt Trip, Number of Poles 3, DC Voltage Rating Not Rated, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style Bolt On, Compatible Panelboard/Load Center Series P1, Phase Three, Series BL, Max. AIR Rating 65kA at 240V AC, For Use With P1 Panelboards, Terminal Connection Lug, Frame Size 125A/HBL, Length 4 in, Width 5 in, Depth 6 in, Min. Wire Size 8 AWG, Max. Wire Size 4 AWG (Al), 6 AWG (Cu)