Miniature Circuit Breaker: 45 A Amps, 240V AC, 3 Poles, Std
In Stock
$1,549.00
/each
Earn 1549 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
SIEMENS Miniature Circuit Breaker: 45 A Amps, 240V AC...
Item 6FMC2
$1,549.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 192 |
| Brand | SIEMENS |
| Series | BL |
| Phase | Three |
| AC Voltage Rating | 240V AC |
| Circuit Breaker Type | Standard |
| Max. AIR Rating | 65kA at 240V AC |
| Number of Poles | 3 |
| Amps | 45 A |
| Circuit Breaker Mounting Style | Bolt On |
| Mfr. Model # | B345HH |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 39121601 |
Description
Miniature Circuit Breaker, Amps 45 A, AC Voltage Rating 240V AC, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 3, DC Voltage Rating Not Rated, Circuit Breaker Actuator Toggle, Circuit Breaker Mounting Style Bolt On, Compatible Panelboard/Load Center Series P1, Phase Three, Series BL, Max. AIR Rating 65kA at 240V AC, For Use With P1 Panelboards, Terminal Connection Lug, Frame Size 125A/HBL, Length 3 in, Width 4 in, Depth 4 in, Min. Wire Size 8 AWG, Max. Wire Size 4 AWG (Al), 6 AWG (Cu)