Filtration Support Assembly: 60 um Max Particle Size, 90 mm Dia, 1 L Funnel Capacity, Non-Sterile
In Stock
$1,708.00
/each
Earn 1708 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
KIMBLE Filtration Support Assembly: 60 um Max Partic...
Item 6EGX8
$1,708.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIMBLE |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Maximum Particle Size | 60 um |
| Storage Protection Code | A |
| Standards | ASTM; USP |
| Material | Fritted Glass, Silicone, Borosilicate Glass, Aluminum |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| California Prop 65 Cancer | N |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Ozone Depleting Substance | N |
| Minimum Particle Size | 40 um |
| Overall Height | 160 mm |
| Sterile/Non-Sterile | Non-Sterile |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Clamp Width | 350 mm |
| Product Type | Microfiltration Assembly |
| Freight Class Code | 18 |
| USP Specification | Type I |
| ASTM Specification | E438 |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Manufacturer Part Number | 953755-0090 |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Diameter | 90 mm |
| Autoclavable | No |
| Includes Stopper | Yes |
| Funnel Capacity | 1 L |
| Mfr. Model # | 953755-0090 |
Description
Filtration Support Assembly, 90mmDia, 60um