Filtration Support Assembly: 25 mm Dia, Aluminum/Borosilicate Glass/Fritted Glass/Silicone
In Stock
$625.00
/each
Earn 625 points with this purchase
Request quantity discount pricing
You're Viewing
KIMBLE Filtration Support Assembly: 25 mm Dia, Alumi...
Item 6EGX6
$625.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | KIMBLE |
| Autoclavable | No |
| Storage Protection Code | A |
| Manufacturer Part Number | 953730-0000 |
| Ozone Depleting Substance | N |
| ASTM Specification | E438 |
| Funnel Capacity | 300 mL |
| Standards | ASTM; USP |
| Material | Fritted Glass, Silicone, Borosilicate Glass, Aluminum |
| RoHS - Restricted Use of Hazardous Substances Directive (RoHS) | N |
| Clamp Width | 25 mm |
| Safety Data Sheet (SDS) Applicable? | N |
| Diameter | 25 mm |
| Sterile/Non-Sterile | Non-Sterile |
| Includes Stopper | Yes |
| California Prop 65 Cancer | N |
| Overall Height | 152 mm |
| Should Sales be Restricted by Region? | N |
| California Prop 65 Reproductive Harm | N |
| USP Specification | Type I |
| EnvironmentallyPreferable_Indicator | N |
| Is this a Hazardous Material Product? | N |
| Product Powered by Fossil Fuel | N |
| Freight Class Code | 18 |
| Product Type | Microfiltration Assembly |
| Mfr. Model # | 953730-0000 |
Description
Filtration Support Assembly, 25 mm Dia