Midget Locking Connector: ML3-15R, 15 A, 125/250V AC, 3 Poles, Black, Screw Terminals
In Stock
$51.35
/each
Earn 51 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HUBBELL Midget Locking Connector: ML3-15R, 15 A, 125/...
Item 6C617
$51.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 316 |
| Brand | HUBBELL |
| Wire Connection Type | Screw Terminals |
| IP Rating | IP20 |
| Voltage Rating | 125/250V AC |
| Connection Orientation | Straight |
| Number of Poles | 3 |
| Phase | Single |
| Number of Wires | 3 |
| Resistance Properties | Shatter and Crack Resistant |
| Current Rating | 15 A |
| Housing Color | Black |
| Wiring Style | Hinged |
| Cap Type | No Cap or Cover |
| NEMA Configuration | ML3-15 |
| Mfr. Model # | HBL7484V |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 39121421 |
Description
Midget Locking Connector, Connection Orientation Straight, Current Rating 15 A, Housing Color Black, Housing Material Nylon, IP Rating IP20, NEMA Receptacle Configuration ML3-15R, Number of Poles 3, Number of Wires 3, Phase Single, Resistance Properties Shatter and Crack Resistant, Shrouded No, Voltage Rating 125/250V AC, Wire Connection Type Screw Terminals, Wiring Style Hinged, Cap Type No Cap or Cover, Contact Material Brass, For Maximum Cable Diameter 0.43 in