Midget Locking Connector: ML2-15R, 15 A, 125V AC, 2 Poles, Black, Screw Terminals
In Stock
$50.80
/each
Earn 50 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
HUBBELL Midget Locking Connector: ML2-15R, 15 A, 125V...
Item 6C145
$50.80
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 316 |
| Brand | HUBBELL |
| Cap Type | No Cap or Cover |
| Connection Orientation | Straight |
| Voltage Rating | 125V AC |
| IP Rating | IP20 |
| Wiring Style | Hinged |
| Number of Poles | 2 |
| Current Rating | 15 A |
| Housing Color | Black |
| Wire Connection Type | Screw Terminals |
| NEMA Configuration | ML2-15 |
| Number of Wires | 3 |
| Resistance Properties | Shatter and Crack Resistant |
| Mfr. Model # | HBL7593V |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 39121421 |
Description
Midget Locking Connector, Connection Orientation Straight, Current Rating 15 A, Housing Color Black, Housing Material Nylon, IP Rating IP20, NEMA Receptacle Configuration ML2-15R, Number of Poles 2, Number of Wires 3, Resistance Properties Shatter and Crack Resistant, Shrouded No, Voltage Rating 125V AC, Wire Connection Type Screw Terminals, Wiring Style Hinged, Cap Type No Cap or Cover, For Maximum Cable Diameter 0.43 in, For Minimum Cable Diameter 0.3 in, Grounding Grounded