Manual Two-Way Ball Valve: 1/4 in, Polypropylene, Straight, Push x Push, Full Port Ball Port
In Stock
$10.93
/each
Earn 10 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Manual Two-Way Ball Valve: 1/4 in, Polypropyl...
Item 61RG51
$10.93
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| 3-A Standard Compliance | Meets 3A Sanitary Standards |
| Handle Material | Acetal |
| For Media | Water |
| Maximum Pressure - Combustible Gas | Not Rated |
| Maximum Pressure - Steam | 150 psi |
| Handle | Lever |
| Seal Material | EPDM |
| Ball Port Style | Full Port |
| Seat Material | EPDM |
| Ball Material | PSU |
| Overall Length | 2.55 in |
| Valve Construction | Two-Piece |
| Color - Valve Handle | Gray |
| Body Material | Polypropylene |
| Valve Ways | 2-Way |
| Maximum Pressure - Operating | 150 psi |
| Media Temp. Range | 0 Degrees F to 225 Degrees F |
| Nominal Valve Size | 1/4 in |
| Vacuum Service Rating | Not Rated |
| Connection Type | Push x Push |
| Vented Ball Valve | Non-Vented |
| NSF Certifications for Food and Drinking Water | NSF 51, NSF 61 |
| Standards | FDA Compliant |
| Stem Material | PSU |
| Valve Body Style | Straight |
| Mfr. Model # | PP4VUC4-MG |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40142613 |
Description
Push to Connect Valve Union Connector