Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated, 6 Flute, 1" Mill Dia, 2" LOC, 0.12" Rad, 5" OAL
In Stock
$661.50
/each
Earn 661 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated...
Item 61LM69
$661.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Measurement System | Inch |
| Milling Diameter | 1 in |
| Corner Radius | 0.12 in |
| Material - Machining | Carbide |
| Number of Flutes | 6 |
| Flute Spacing | Variable |
| ISO Material Group | S, M |
| Single End/Double End | Single |
| Finish - Machining | TiAlN |
| Helix Angle | 37 Degrees |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| List Number | VGM6 |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Length of Cut | 2 in |
| Overall Length | 5 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Dia. | 1 in |
| Flute Type | Spiral |
| End Mill Application | Finishing |
| Mfr. Model # | VGM6-0177 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 1 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.12 in, 2 in, 5 in