Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated, 6 Flute, 3/8" Mill Dia, 3/4" LOC, 0.02" Rad
In Stock
$102.90
/each
Earn 102 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated...
Item 61LL38
$102.90
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| End Mill Application | Finishing |
| Corner Radius | 0.02 in |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| ISO Material Group | S, M |
| List Number | VGM6 |
| Number of Flutes | 6 |
| Overall Length | 2-1/2 in |
| Flute Type | Spiral |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Shank Dia. | 3/8 in |
| Length of Cut | 0.75 in, 3/4 in |
| Material - Machining | Carbide |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Inch |
| Milling Diameter | 3/8 in, 0.375 in |
| Helix Angle | 37 Degrees |
| Finish - Machining | TiAlN |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Single End/Double End | Single |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Flute Spacing | Variable |
| Mfr. Model # | VGM6-0047 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.375 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.02 in, 0.75 in, 2 1/2 in