Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated, 7 Flute, 1" Mill Dia, 3" LOC, 0.06" Rad, 6" OAL
In Stock
$595.50
/each
Earn 595 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated...
Item 61LK90
$595.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Corner Radius | 0.06 in |
| Measurement System | Inch |
| Material - Machining | Carbide |
| Flute Spacing | Variable |
| Shank Dia. | 1 in |
| ISO Material Group | S, M |
| Overall Length | 6 in |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Milling Diameter | 1 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Length of Cut | 3 in |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Single End/Double End | Single |
| Helix Angle | 36 Degrees |
| End Mill Cutting Type | Non-Center Cutting |
| Number of Flutes | 7 |
| Finish - Machining | TiAlN |
| End Mill Application | Finishing |
| Flute Type | Spiral |
| List Number | VGM7 |
| Mfr. Model # | VGM7-0110 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 1 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.06 in, 3 in, 6 in