Corner Radius Carbide End Mills
In Stock
$536.00
/each
Earn 536 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius Carbide End Mills
Item 61LJ65
$536.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Overall Length | 6 in |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Number of Flutes | 5 |
| Finish - Machining | TiAlN |
| End Mill Application | Finishing |
| Shank Dia. | 1 in |
| Corner Radius | 0.25 in |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| ISO Material Group | S, M |
| Helix Angle | 40 Degrees |
| Flute Type | Spiral |
| Milling Diameter | 1 in |
| Length of Cut | 1.25 in, 1-1/4 in |
| Material - Machining | Carbide |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Single End/Double End | Single |
| Flute Spacing | Variable |
| Measurement System | Inch |
| Mfr. Model # | VGM5-1197 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius Carbide End Mills, 1 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.25 in, 1.25 in, 6 in