Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated, 5 Flute, 3/4" Mill Dia, 3-3/4" LOC, 0.19" Rad
In Stock
$464.25
/each
Earn 464 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, TiAlN Coated...
Item 61LG37
$464.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| ISO Material Group | S, M |
| Shank Type - Machining | Straight |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Number of Flutes | 5 |
| Overall Length | 7 in |
| List Number | VGM5 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| End Mill Application | Finishing |
| Shank Dia. | 3/4 in |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Corner Radius | 0.19 in |
| Finish - Machining | TiAlN |
| Milling Diameter | 0.75 in, 3/4 in |
| Measurement System | Inch |
| Length of Cut | 3.75 in, 3-3/4 in |
| Single End/Double End | Single |
| Flute Spacing | Variable |
| Material Application | Nickel, Titanium, Stainless Steel |
| Flute Type | Spiral |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Material - Machining | Carbide |
| Helix Angle | 40 Degrees |
| Mfr. Model # | VGM5-0247 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.75 in Milling Dia., Carbide, TiAlN, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.19 in, 3.75 in, 7 in