Machine Screw: M3x0.50 Thread Size, 60 mm Lg, 316, Stainless Steel, Plain, Pan, Phillips, 25 PK
In Stock
$35.35
/each
Earn 35 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
USA INDUSTRIALS Machine Screw: M3x0.50 Thread Size, 60 mm Lg,...
Item 61JJ25
$35.35
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | USA INDUSTRIALS |
| Dimensional Standards | DIN 7985 |
| Maximum Head Height | 2.4 mm |
| Drive | Phillips |
| Material | Stainless Steel |
| Head Type | Pan |
| Type | Machine Screw |
| Material Grade | 316 |
| Tensile Strength | 70,000 psi |
| Maximum Head Width | 6 mm |
| Drive Size | #1 |
| System of Measurement | Metric |
| Finish Type | Plain |
| Thread Type | Coarse |
| Thread Size | M3x0.50 |
| Fastener Length | 60 mm |
| Mfr. Model # | ZSCRW-461 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161504 |
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 60 mm, Head Width 6 mm, Head Height 2.4 mm, Drive Size #1, Tensile Strength 70,000 psi, Dimensional Standards DIN 7985, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 6 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.4 mm