Machine Screw: M3x0.50 Thread Size, 45 mm Lg, 316, Stainless Steel, Plain, Pan, Phillips, 50 PK
In Stock
$48.60
/each
Earn 48 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
USA INDUSTRIALS Machine Screw: M3x0.50 Thread Size, 45 mm Lg,...
Item 61JJ23
$48.60
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | USA INDUSTRIALS |
| Finish Type | Plain |
| Fastener Length | 45 mm |
| Head Type | Pan |
| System of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 70,000 psi |
| Drive | Phillips |
| Maximum Head Width | 6 mm |
| Thread Size | M3x0.50 |
| Thread Type | Coarse |
| Type | Machine Screw |
| Material | Stainless Steel |
| Dimensional Standards | DIN 7985 |
| Drive Size | #1 |
| Material Grade | 316 |
| Maximum Head Height | 2.5 mm |
| Mfr. Model # | ZSCRW-459 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161504 |
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 45 mm, Head Width 6 mm, Head Height 2.5 mm, Drive Size #1, Tensile Strength 70,000 psi, Dimensional Standards DIN 7985, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 6 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.5 mm