Machine Screw: M3x0.50 Thread Size, 25 mm Lg, 316, Stainless Steel, Plain, Pan, Phillips, 100 PK
In Stock
$37.85
/each
Earn 37 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
USA INDUSTRIALS Machine Screw: M3x0.50 Thread Size, 25 mm Lg,...
Item 61JJ19
$37.85
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | USA INDUSTRIALS |
| Type | Machine Screw |
| Dimensional Standards | DIN 7985 |
| Tensile Strength | 70,000 psi |
| Drive | Phillips |
| Head Type | Pan |
| Fastener Length | 25 mm |
| Maximum Head Width | 6 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Finish Type | Plain |
| Maximum Head Height | 2.5 mm |
| Drive Size | #1 |
| Material Grade | 316 |
| Material | Stainless Steel |
| Thread Size | M3x0.50 |
| Thread Type | Coarse |
| Mfr. Model # | ZSCRW-455 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161504 |
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 25 mm, Head Width 6 mm, Head Height 2.5 mm, Drive Size #1, Tensile Strength 70,000 psi, Dimensional Standards DIN 7985, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 6 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.5 mm