Machine Screw: M3x0.50 Thread Size, 20 mm Lg, 316, Stainless Steel, Plain, Pan, Phillips, 100 PK
In Stock
$34.15
/each
Earn 34 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
USA INDUSTRIALS Machine Screw: M3x0.50 Thread Size, 20 mm Lg,...
Item 61JJ18
$34.15
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | USA INDUSTRIALS |
| Material | Stainless Steel |
| Material Grade | 316 |
| Drive | Phillips |
| Drive Size | #1 |
| Maximum Head Width | 6 mm |
| Fastener Length | 20 mm |
| Thread Type | Coarse |
| Dimensional Standards | DIN 7985 |
| System of Measurement | Metric |
| Type | Machine Screw |
| Thread Size | M3x0.50 |
| Finish Type | Plain |
| Maximum Head Height | 2.5 mm |
| Tensile Strength | 70,000 psi |
| Head Type | Pan |
| Mfr. Model # | ZSCRW-454 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161504 |
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 20 mm, Head Width 6 mm, Head Height 2.5 mm, Drive Size #1, Tensile Strength 70,000 psi, Dimensional Standards DIN 7985, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 6 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.5 mm