Machine Screw: M3x0.50 Thread Size, 50 mm Lg, 18-8, Stainless Steel, Plain, Pan, Phillips, 50 PK
In Stock
$25.10
/each
Earn 25 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
USA INDUSTRIALS Machine Screw: M3x0.50 Thread Size, 50 mm Lg,...
Item 61JF90
$25.10
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | USA INDUSTRIALS |
| Thread Type | Coarse |
| Fastener Length | 50 mm |
| Head Type | Pan |
| Finish Type | Plain |
| Material | Stainless Steel |
| Maximum Head Height | 2.5 mm |
| Dimensional Standards | DIN 7985 |
| Drive Size | #1 |
| Drive | Phillips |
| Thread Size | M3x0.50 |
| Type | Machine Screw |
| Maximum Head Width | 6 mm |
| System of Measurement | Metric |
| Tensile Strength | 70,000 psi |
| Material Grade | 18-8 |
| Mfr. Model # | ZSCRW-246 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 31161504 |
Description
Machine Screw, Head Type Pan, Material Stainless Steel, Finish Plain, Drive Phillips, Thread Size M3x0.50, Fastener Length 50 mm, Head Width 6 mm, Head Height 2.5 mm, Drive Size #1, Tensile Strength 70,000 psi, Dimensional Standards DIN 7985, Pack Size Small, Minimum Thread Length Not Applicable, Type Machine Screw, Washer Outside Diameter Not Applicable, Washer Thickness Not Applicable, Maximum Head Width 6 mm, Minimum Head Width Not Applicable, Maximum Head Height 2.5 mm