Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 20 gal, Horizontal, 2 hp, 4.6 cfm @ 90 psi
In Stock
$1,255.00
/each
Earn 1255 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 20 g...
Item 61DA40
$1,255.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Air Tank Style | Horizontal |
| Weight | 200 lb |
| Air Tank Size | 20 gal |
| Input Voltage | 115V AC |
| Free Air Flow Rate | 4.6 cfm |
| Compressor Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Maximum Operating Pressure | 135 psi |
| Output Power | 2 hp |
| Sound Level Range | Standard (75 dBA or more) |
| Current Rating | 15 A |
| Mfr. Model # | P1.5IU-A9-H Horizontal Garage Mate |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
Portable Air Compressor, Lubrication Type Oil Lubricated, Air Tank Style Horizontal, Output Power 2 hp, Free Air Flow Rate 4.6 cfm, Maximum Operating Pressure 135 psi, Air Tank Size 20 gal, Input Voltage 115V AC, Current Rating 15 A, Sound Level 80 dBA, Weight 200 lb, Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure 4.60 cfm, Pump Type Reciprocating