Corner Radius End Mill, 25 mm, Carbide
In Stock
$532.00
/each
Earn 532 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
MICRO 100 Corner Radius End Mill, 25 mm, Carbide
Item 60NR30
$532.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | MICRO 100 |
| Flute Type | Spiral |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Finish - Machining | AlTiN |
| Material Application | Hardened Steel |
| ISO Material Group | H |
| Corner Radius | 0.8 mm |
| Milling Diameter | 25 mm |
| Material - Machining | Carbide |
| Shank Dia. | 25 mm |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Measurement System | Metric |
| Length of Cut | 38 mm |
| End Mill Application | Finishing |
| Number of Flutes | 4 |
| Mfr. Model # | VHMM-250-4X |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Milling, 25 mm Milling Dia., Carbide, AlTiN, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 0.8 mm, 38 mm, 127 mm