Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 20 gal, Vertical, 2 hp, 5.2 cfm @ 90 psi
In Stock
$1,342.00
/each
Earn 1342 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
INGERSOLL RAND Portable Air Compressor: Oil Lubricated, 20 g...
Item 60KR42
$1,342.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | INGERSOLL RAND |
| Output Power | 2 hp |
| Free Air Flow Rate | 5.2 cfm |
| Air Tank Style | Vertical |
| Compressor Lubrication Type | Oil Lubricated |
| Maximum Operating Pressure | 135 psi |
| Sound Level Range | Standard (75 dBA or more) |
| Current Rating | 15 A |
| Air Tank Size | 20 gal |
| Input Voltage | 115V AC |
| Weight | 200 lb |
| Mfr. Model # | P1.5IU-A9 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40151601 |
Description
Portable Air Compressor, Lubrication Type Oil Lubricated, Air Tank Style Vertical, Output Power 2 hp, Free Air Flow Rate 5.2 cfm, Maximum Operating Pressure 135 psi, Air Tank Size 20 gal, Input Voltage 115V AC, Current Rating 15 A, Sound Level 80 dBA, Weight 200 lb, Pump Type Reciprocating, Number of Stages 1