Lamp Module: 22 mm Size, Green, LED, 30 V AC/DC Rating, No Transformer
In Stock
$50.65
/each
Earn 50 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Lamp Module: 22 mm Size, Green, LED, 30 V AC/...
Item 60JN75
$50.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| Color | Green |
| Manufacturer Part Number | M22-LEDC-G |
| Voltage Rating - Maximum | 30 V AC/DC |
| Compatible with Series | M22 |
| NEMA Enclosure Rating | 2, 3, 13, 12, 1, 4, 3R, 4X |
| Includes Bulb | Bulb Included |
| Lamp Type | LED |
| IP Rating | IP67, IP69K |
| Compatible Panel Cutout Diameter | 22 mm |
| Terminal Connection Type | Spring Cage |
| Lamp Module Type | Full Voltage |
| Mfr. Model # | M22-LEDC-G |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 39121534 |
Description
Lamp Module, Green, Lamp Type LED, Lamp Voltage 12 to 30 VAC/VDC, Terminal Connection Screw Terminal, 22.5 mm, Lamp Module Type Full Voltage, NEMA Rating 4X, 13, IP Rating IP67, IP69K, Standards Bureau Veritas, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register, UL Listed