Jobber Length Drill Bit, 117.00 mm L
In Stock
$14.69
/each
Earn 14 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WALTER TITEX Jobber Length Drill Bit, 117.00 mm L
Item 60FP45
$14.69
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WALTER TITEX |
| Measurement System | Metric |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Bit Size | 7.8 mm |
| Finish/Coating | TiN |
| Shank Diameter | 7.8 mm |
| Flute Length | 75 mm |
| Material | High Speed Steel |
| Number of Flutes | 2 |
| Standards | DIN 338 |
| ISO Material Group | P, N, M, K |
| Size Decimal Equivalent | 0.3071 |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Graphite, Bronze, Aluminum, Cast Iron, Stainless Steel |
| Overall Length | 117 mm |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Mfr. Model # | 7506493 |
| Country of Origin | Brazil (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 7.8 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, TiN, Decimal Equivalent 0.3071, Metric, Non-Coolant Through