JobberLengthDrillBit, 7/64in, HSS
In Stock
$1.30
/each
Earn 1 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, 7/64in, HSS
Item 5XL69
$1.30
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Size Decimal Equivalent | 0.1094 |
| Point Type | Conventional |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Shank Type | Straight |
| Flute Type | Spiral |
| Flute Length | 1-1/2 in |
| Shank Diameter | 3/32 in |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Material | High Speed Steel |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Drill Bit Size | 7/64 in |
| Overall Length | 2-5/8 in |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Standards | Not Rated |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Mfr. Model # | 5XL69 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 23171609 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 7/64 in, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.1094, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through. Only shipped in quantities of 10.