JobberLengthDrillBit, 3/32in, HSS
In Stock
$1.36
/each
Earn 1 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, 3/32in, HSS
Item 5XL68
$1.36
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Standards | Not Rated |
| Material | High Speed Steel |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Point Type | Conventional |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Shank Type | Straight |
| Overall Length | 2-1/4 in |
| Size Decimal Equivalent | 0.0938 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Flute Length | 1-1/4 in |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Diameter | 3/32 in |
| Drill Bit Size | 3/32 in |
| Mfr. Model # | 5XL68 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 23171609 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 3/32 in, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.0938, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through