Pressure Regulator: Modified PTFE, PTFE, Parflare x Parflare, 1/4 in Inlet Connection Size
In Stock
$1,582.00
/each
Earn 1582 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Pressure Regulator: Modified PTFE, PTFE, Parf...
Item 5WRN4
$1,582.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| Outlet Connection Size | 1/4 in |
| Overall Height | 5-5/8 in |
| Seal Material | PTFE |
| Operating Pressure - Maximum | 120 psi |
| Body Material | Modified PTFE |
| Max. Operating Temperature | 150 Degrees F |
| Inlet Connection Size | 1/4 in |
| Connection Type | Parflare x Parflare |
| For Media | Water |
| Mfr. Model # | PR-1-2264-1 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 41112404 |
Description
Pressure Regulator, Series PR-1, Body Material Modified PTFE, Inlet Size 1/4 in, Outlet Size 1/4 in, Length 2 3/8 in, Height 5 5/8 in, Application Ultra-Pure Water and Aggressive Chemicals, Connection Type Parflare, Pressure Adjustment Range 0 to 30 psi, Seal Material PTFE, Max. Temp. 150 Degrees F, Pipe Size 1/4 in, Max. Pressure 120 psi