Manual Two-Way Ball Valve: 1/4 in, PTFE, Straight, FNPT x FNPT, 120 psi Max. Pressure (CWP)
In Stock
$2,145.00
/each
Earn 2145 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Manual Two-Way Ball Valve: 1/4 in, PTFE, Stra...
Item 5WRL8
$2,145.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| 3-A Standard Compliance | Not Rated |
| Ball Material | PTFE |
| Coefficient of Volume (Cv) | 1.88 |
| Vacuum Service Rating | 25 in Hg |
| Maximum Pressure - Steam | Not Rated |
| Seal Material | PTFE |
| Handle | Tee |
| Valve Body Style | Straight |
| Media Temp. Range | 41 Degrees F - 104 Degrees F |
| For Media | Water |
| Overall Length | 2.91 in |
| Body Material | PTFE |
| Maximum Pressure - Combustible Gas | Not Rated |
| Maximum Pressure - Operating | 120 psi |
| Ball Port Style | Full Port |
| Vented Ball Valve | Non-Vented |
| Color - Valve Handle | White |
| Valve Construction | One-Piece |
| Handle Material | HDPE |
| Seat Material | PTFE |
| Nominal Valve Size | 1/4 in |
| Stem Material | PTFE |
| Connection Type | FNPT x FNPT |
| Valve Ways | 2-Way |
| Mfr. Model # | MV-6-1414-0 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40141607 |
Description
Manual Two-Way Ball Valve, Body Material PTFE, For Media Water, Valve Construction One-Piece, Nominal Valve Size 1/4 in, Valve Body Style Straight, 3-A Standard Compliance Not Rated, Average Surface Roughness (Ra) Not Applicable, Maximum Pressure - Operating 120 psi, Maximum Pressure - Steam Not Rated, Maximum Pressure - Combustible Gas Not Rated, Vacuum Service Rating 25 in Hg, Ball Material PTFE, Ball Port Style Full Port, Handle - Locking Non-Locking, Handle Type Tee