Manual Two-Way Ball Valve: 1/4 in, Polypropylene, Straight, Push x MNPT, Full Port Ball Port
In Stock
$11.41
/each
Earn 11 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
PARKER Manual Two-Way Ball Valve: 1/4 in, Polypropyl...
Item 5UMX7
$11.41
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | PARKER |
| Color - Valve Handle | Gray |
| NSF Certifications for Food and Drinking Water | NSF 51, NSF 61 |
| 3-A Standard Compliance | Not Rated |
| Overall Length | 2.4 in |
| Maximum Pressure - Operating | 150 psi |
| Ball Material | PSU |
| Media Temp. Range | 35 Degrees F to 200 Degrees F |
| Ball Port Style | Full Port |
| Seal Material | EPDM |
| Stem Material | PSU |
| Connection Type | Push x MNPT |
| Standards | FDA |
| Valve Ways | 2-Way |
| For Media | Fluid |
| Handle Material | Acetal |
| Valve Construction | Two-Piece |
| Handle | Lever |
| Body Material | Polypropylene |
| Vacuum Service Rating | Not Rated |
| Nominal Valve Size | 1/4 in |
| Maximum Pressure - Steam | Not Rated |
| Seat Material | EPDM |
| Vented Ball Valve | Non-Vented |
| Valve Body Style | Straight |
| Maximum Pressure - Combustible Gas | Not Rated |
| Mfr. Model # | LFPP4VMC4 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40142613 |
Description
Manual Two-Way Ball Valve, Body Material Polypropylene, For Media Fluid, Valve Construction Two-Piece, Nominal Valve Size 1/4 in, Valve Body Style Straight, 3-A Standard Compliance Not Rated, Average Surface Roughness (Ra) Not Applicable, Maximum Pressure - Operating 150 psi, Maximum Pressure - Steam Not Rated, Maximum Pressure - Combustible Gas Not Rated, Vacuum Service Rating Not Rated, Ball Material PSU, Ball Port Style Full Port, Handle - Locking Non-Locking, Handle Type Lever