JobberLengthDrillBit, 31/64in, HSS
In Stock
$15.48
/each
Earn 15 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, 31/64in, HSS
Item 5UDF4
$15.48
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Flute Type | Spiral |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Size Decimal Equivalent | 0.4844 |
| Overall Length | 5-7/8 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| ISO Material Group | P, N, K |
| List Number | Westward |
| Drill Bit Size | 31/64 in |
| Shank Type | Straight |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Material | High Speed Steel |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Cast Iron |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Shank Diameter | 31/64 in |
| Point Type | Split |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Number of Flutes | 2 |
| Finish/Coating | Black and Gold, Black & Gold |
| Standards | ANSI |
| Flute Length | 4-3/8 in |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Mfr. Model # | 5UDF4 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 31/64 in, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, Black and Gold, Decimal Equivalent 0.4844, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0