JobberLengthDrillBit, 7/16in, HSS
In Stock
$13.19
/each
Earn 13 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, 7/16in, HSS
Item 5UDF1
$13.19
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2140 |
| Brand | WESTWARD |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Shank Diameter | 7/16 in |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Shank Type | Straight |
| Flute Length | 4-1/16 in |
| ISO Material Group | P, N, K |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Cast Iron |
| List Number | Westward |
| Number of Flutes | 2 |
| Overall Length | 5-1/2 in |
| Point Type | Split |
| Drill Bit Size | 7/16 in |
| Material | High Speed Steel |
| Standards | ANSI |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Size Decimal Equivalent | 0.4375 |
| Flute Type | Spiral |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Finish/Coating | Black and Gold, Black & Gold |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Mfr. Model # | 5UDF1 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 7/16 in, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, Black and Gold, Decimal Equivalent 0.4375, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0