JobberLengthDrillBit, 3/8in, HSS
In Stock
$9.66
/each
Earn 9 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, 3/8in, HSS
Item 5UDE7
$9.66
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2140 |
| Brand | WESTWARD |
| Drill Bit Size | 3/8 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Length | 3-5/8 in |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Diameter | 3/8 in |
| Material | High Speed Steel |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Flute Type | Parabolic |
| Size Decimal Equivalent | 0.3750 |
| Overall Length | 5 in |
| Shank Type | Straight |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Finish/Coating | Black and Gold, Black & Gold |
| Standards | Not Rated |
| Point Type | Split |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Helix Type | Fast Spiral |
| Mfr. Model # | 5UDE7 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 3/8 in, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, Black and Gold, Decimal Equivalent 0.3750, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through