JobberLengthDrillBit, 13/64in, HSS
In Stock
$3.12
/each
Earn 3 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, 13/64in, HSS
Item 5UDD6
$3.12
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Shank Diameter | 13/64 in |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Point Type | Split |
| Helix Type | Fast Spiral |
| Material | High Speed Steel |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length | 3-5/8 in |
| Drill Bit Size | 13/64 in |
| Number of Flutes | 2 |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Flute Type | Parabolic |
| Measurement System | Fractional Inch |
| Flute Length | 2-7/16 in |
| Size Decimal Equivalent | 0.2031 |
| Standards | Not Rated |
| Shank Type | Straight |
| Finish/Coating | Black and Gold, Black & Gold |
| Mfr. Model # | 5UDD6 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 13/64 in, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, Black and Gold, Decimal Equivalent 0.2031, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through