JobberLengthDrillBit, 1/16in, HSS
In Stock
$3.41
/each
Earn 3 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, 1/16in, HSS
Item 5UDC7
$3.41
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Finish/Coating | Black and Gold, Black & Gold |
| Shank Type | Straight |
| Material | High Speed Steel |
| Drill Bit Size | 1/16 in |
| Size Decimal Equivalent | 0.0625 |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Flute Length | 7/8 in |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Flute Type | Spiral |
| Point Type | Split |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length | 1-7/8 in |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Cast Iron |
| List Number | Westward |
| Measurement System | Fractional Inch |
| ISO Material Group | P, N, K |
| Number of Flutes | 2 |
| Standards | ANSI |
| Shank Diameter | 1/16 in |
| Mfr. Model # | 5UDC7 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 1/16 in, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, Black and Gold, Decimal Equivalent 0.0625, Fractional Inch, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0