Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Poles, 1.2 A, Electronic Protection, Selector Switch
In Stock
$715.00
/each
Earn 715 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
EATON Manual Motor Protector: Non-Reversing, 3 Pole...
Item 5PZZ8
$715.00
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | EATON |
| Operator | Selector Switch |
| Frame Size/Width | 45mm (B Frame) |
| Thermal Units Required | None (Not Applicable to Electronic Overloads) |
| Features | Phase Loss Sensitivity |
| Phase | Three |
| Reversing Capability | Non-Reversing |
| Minimum Overload Relay Current Setting | 0.3 A |
| Trip Class | 5/10/15/20 |
| Number of Poles | 3 |
| Current AC | 1.2 A |
| Starter Style | IEC |
| Maximum Overload Relay Current Setting | 1.2 A |
| Maximum Voltage Rating | 600V AC |
| NEMA Enclosure Rating | No Enclosure |
| Overload Protection Type | Electronic |
| Series | XTPE Series |
| Mfr. Model # | XTPE1P2BCS |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 39121521 |
Description
Manual Motor Protector, NEMA Size Not Applicable, Maximum Voltage Rating 600V AC, Number of Poles 3, Operator Selector Switch, Phase Three, Current AC 1.2 A, Horsepower @ Three Phase - 480V AC 1/2 hp, Series XTPE Series, Horsepower @ Three Phase - 600V AC 1/2 hp, Maximum Overload Relay Current Setting 1.2 A, Minimum Overload Relay Current Setting 0.3 A, Mounting Style DIN Rail, NEMA Enclosure Rating No Enclosure, Number of Required Thermals Not Applicable, Overload Protection Type Electronic