JobberLengthDrillBit, P, HSS
In Stock
$11.20
/each
Earn 11 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, P, HSS
Item 5PLX1
$11.20
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Measurement System | Letter |
| Shank Diameter | 5/16 in |
| Flute Type | Spiral |
| Size Decimal Equivalent | 0.3230 |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Standards | Not Rated |
| Shank Type | Straight |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Point Type | Split |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Overall Length | 4-5/8 in |
| Flute Length | 3-5/16 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Material | High Speed Steel |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Drill Bit Size | P |
| Mfr. Model # | 5PLX1 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size P, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.3230, Letter, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through