JobberLengthDrillBit, G, HSS
In Stock
$6.82
/each
Earn 6 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, G, HSS
Item 5PLW2
$6.82
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Point Type | Split |
| Standards | ANSI |
| List Number | Westward |
| Flute Length | 2-7/8 in |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Measurement System | Letter |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Drill Bit Size | G |
| Size Decimal Equivalent | 0.2610 |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Cast Iron |
| Overall Length | 4-1/8 in |
| Shank Type | Straight |
| Number of Flutes | 2 |
| Flute Type | Spiral |
| ISO Material Group | P, N, K |
| Material | High Speed Steel |
| Mfr. Model # | 5PLW2 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size G, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.2610, Letter, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0