JobberLengthDrillBit, F, HSS
In Stock
$5.21
/each
Earn 5 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, F, HSS
Item 5PLW1
$5.21
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2142 |
| Brand | WESTWARD |
| Standards | ANSI |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Helix Type | Regular Spiral |
| ISO Material Group | P, N, K |
| Measurement System | Letter |
| Number of Flutes | 2 |
| List Number | Westward |
| Shank Type | Straight |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Diameter | 1/4 in |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Cast Iron |
| Overall Length | 4-1/8 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Bit Point Angle | 135 Degrees |
| Size Decimal Equivalent | 0.2570 |
| Point Type | Split |
| Material | High Speed Steel |
| Flute Length | 2-7/8 in |
| Drill Bit Size | F |
| Mfr. Model # | 5PLW1 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size F, Drill Bit Point Angle 135 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.2570, Letter, Drill Bit Point Type Split Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0