JobberLengthDrillBit, 12.mm, HSS
In Stock
$18.88
/each
Earn 18 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, 12.mm, HSS
Item 5PLV2
$18.88
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Catalog Page | 2141 |
| Brand | WESTWARD |
| Measurement System | Metric |
| Shank Diameter | 15/32 in |
| Flute Type | Spiral |
| Number of Flutes | 2 |
| Shank Type | Straight |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Material | High Speed Steel |
| Drill Bit Size | 12 mm |
| Point Type | Conventional |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Standards | DIN 338 |
| Flute Length | 101 mm |
| Size Decimal Equivalent | 0.4724 |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| ISO Material Group | P, N, K |
| Overall Length | 151 mm |
| List Number | Westward |
| Material Application | Brass, Copper, Steel, Bronze, Aluminum, Cast Iron |
| Mfr. Model # | 5PLV2 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 12 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.4724, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through, Number of Coolant Holes 0