JobberLengthDrillBit, 7.8mm, HSS
In Stock
$6.64
/each
Earn 6 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, 7.8mm, HSS
Item 5PLT5
$6.64
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Flute Type | Spiral |
| Size Decimal Equivalent | 0.3071 |
| Shank Diameter | 19/64 in |
| Measurement System | Metric |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Flute Length | 75 mm |
| Drill Bit Size | 7.8 mm |
| Shank Type | Straight |
| Point Type | Conventional |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Material | High Speed Steel |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Standards | Not Rated |
| Overall Length | 117 mm |
| Mfr. Model # | 5PLT5 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 7.8 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.3071, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through