Jobber Length Drill Bit: 5.5 mm, 118° Point, Black Oxide HSS
In Stock
$5.01
/each
Earn 5 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD Jobber Length Drill Bit: 5.5 mm, 118° Point,...
Item 5PLP9
$5.01
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Point Type | Conventional |
| Flute Type | Spiral |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Overall Length | 93 mm |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Shank Type | Straight |
| Drill Bit Size | 5.5 mm |
| Material | High Speed Steel |
| Measurement System | Metric |
| Size Decimal Equivalent | 0.2165 |
| Flute Length | 57 mm |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Shank Diameter | 13/64 in |
| Standards | Not Rated |
| Mfr. Model # | 5PLP9 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 5.5 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.2165, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through