JobberLengthDrillBit, 4.1mm, HSS
In Stock
$2.76
/each
Earn 2 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, 4.1mm, HSS
Item 5PLP1
$2.76
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Shank Type | Straight |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Size Decimal Equivalent | 0.1614 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Overall Length | 75 mm |
| Point Type | Conventional |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Drill Bit Size | 4.1 mm |
| Shank Diameter | 5/32 in |
| Standards | Not Rated |
| Flute Type | Spiral |
| Flute Length | 43 mm |
| Material | High Speed Steel |
| Measurement System | Metric |
| Mfr. Model # | 5PLP1 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 4.1 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.1614, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through