JobberLengthDrillBit, 3.1mm, HSS
In Stock
$2.08
/each
Earn 2 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
WESTWARD JobberLengthDrillBit, 3.1mm, HSS
Item 5PLN3
$2.08
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | WESTWARD |
| Point Type | Conventional |
| Standards | Not Rated |
| Measurement System | Metric |
| Material | High Speed Steel |
| Overall Length | 65 mm |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Size Decimal Equivalent | 0.1221 |
| Flute Type | Spiral |
| Helix Type | Regular Spiral |
| Coolant Fed | Non-Coolant Through |
| Flute Length | 36 mm |
| Finish/Coating | Black Oxide |
| Drill Length Class | Jobber-Length |
| Drill Bit Size | 3.1 mm |
| Shank Diameter | 7/64 in |
| Shank Type | Straight |
| Drill Bit Point Angle | 118 Degrees |
| Mfr. Model # | 5PLN3 |
| Country of Origin | China (subject to change) |
| UNSPSC | 27112801 |
Description
Jobber Length Drill Bit, Drill Bit Size 3.1 mm, Drill Bit Point Angle 118 Degrees , High Speed Steel, Black Oxide, Decimal Equivalent 0.1220, Metric, Drill Bit Point Type Conventional Point, Non-Coolant Through