Pleated Air Filter, 12x24x2, MERV 7
In Stock
$12.54
/each
Earn 12 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Pleated Air Filter, 12x24x2, MERV 7
Item 5M332
$12.54
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Media Material | Synthetic |
| Air Flow @ 300 fpm | 600 cfm |
| Performance Rating | MERV 7 |
| Nominal Width | 24 in |
| Nominal Height | 12 in |
| Nominal Depth | 2 in |
| Nominal Filter Size | 12 in x 24 in x 2 in |
| Air Filter Capacity | High Capacity |
| Common Applications | General Use |
| Mfr. Model # | 5M332 |
| Country of Origin | USA (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pleated Air Filter, Style - Air Filters Accordion, Performance Rating MERV 7, Nominal Filter Size 12x24x2, Filter Efficiency - Air Filters 35 Percent, Air Filter Capacity High Capacity, Media Material Synthetic, Frame or Header Material Not Applicable, Common Applications General Use, Media Color White, Media Area 6.3 sq ft, Pleats per Linear Foot 10, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 1.0 to 3.0 micron