Pleated Air Filter, 16x25x2, MERV 8
In Stock
$91.50
/each
Earn 91 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
GRAINGER Pleated Air Filter, 16x25x2, MERV 8
Item 5M328
$91.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | GRAINGER |
| Nominal Filter Size | 16 in x 25 in x 2 in |
| Frame or Header Material | Galvanized Steel |
| Nominal Height | 16 in |
| Air Filter Capacity | Standard Capacity |
| Air Flow @ 300 fpm | 833 cfm |
| Common Applications | High Temperature |
| Performance Rating | MERV 8 |
| Media Material | Synthetic |
| Nominal Depth | 2 in |
| Nominal Width | 25 in |
| Mfr. Model # | 5M328 |
| Country of Origin | Mexico (subject to change) |
| UNSPSC | 40161505 |
Description
Pleated Air Filter, Style - Air Filters Panel, Performance Rating MERV 8, Nominal Filter Size 16x25x2, Filter Efficiency - Air Filters 40 Percent, Air Filter Capacity Standard Capacity, Media Material Synthetic, Frame or Header Material Galvanized Steel, Common Applications High Temperature, Media Color White, Media Area 8.6 sq ft, Pleats per Linear Foot 13, Filters Out Dander, Cement Dust, Dust, Hair Spray, Mold, Pudding Mix, Spores, Removes Particles Down To 3.0 to 10.0 micron. Only shipped in quantities of 12.