Corner Radius End Mill: Carbide, Duarise Coated, 4 Flute, 5/8" Mill Dia, 1-1/4" LOC
In Stock
$387.75
/each
Earn 387 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, Duarise Coat...
Item 56GE16
$387.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Overall Length | 4-1/8 in |
| Corner Radius | 0.125 in |
| List Number | 8220 |
| Material - Machining | Carbide |
| Number of Flutes | 4 |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Neck Length | 2.25 in |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Helix Angle | 37 Degrees to 40 Degrees |
| Measurement System | Inch |
| Milling Diameter | 5/8 in, 0.625 in |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Neck Dia. | 0.588 in |
| Finish - Machining | Duarise |
| Flute Type | Spiral |
| ISO Material Group | H |
| Material Application | Hardened Steel |
| Length of Cut | 1-1/4 in, 1.25 in |
| Shank Dia. | 5/8 in |
| End Mill Application | Finishing |
| Flute Spacing | Variable |
| Mfr. Model # | 82203821 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.625 in Milling Dia., Carbide, Duarise, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.125 in, 1.25 in, 4 1/8 in