Corner Radius End Mill: Carbide, Duarise Coated, 4 Flute, 1/4" Mill Dia, 3/8" LOC
In Stock
$113.65
/each
Earn 113 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, Duarise Coat...
Item 56GD97
$113.65
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Neck Length | 1.25 in |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Application | Finishing |
| Number of Flutes | 4 |
| Shank Dia. | 1/4 in |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Helix Angle | 37 Degrees to 40 Degrees |
| Finish - Machining | Duarise |
| Material - Machining | Carbide |
| ISO Material Group | H |
| Neck Dia. | 0.235 in |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Length of Cut | 0.375 in, 3/8 in |
| Measurement System | Inch |
| Flute Type | Spiral |
| Material Application | Hardened Steel |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Flute Spacing | Variable |
| Milling Diameter | 1/4 in, 0.25 in |
| List Number | 8220 |
| Corner Radius | 0.03 in |
| Overall Length | 4 in |
| Mfr. Model # | 82200221 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.25 in Milling Dia., Carbide, Duarise, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.03 in, 0.375 in, 4 in