Corner Radius End Mill: Carbide, Duarise Coated, 4 Flute, 4 mm Mill Dia, 11 mm LOC
In Stock
$66.75
/each
Earn 66 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, Duarise Coat...
Item 56GD71
$66.75
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| ISO Material Group | H |
| Material - Machining | Carbide |
| Finish - Machining | Duarise |
| Corner Radius | 0.2 mm |
| Material Application | Hardened Steel |
| Helix Angle | 37 Degrees to 40 Degrees |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Flute Spacing | Variable |
| Cutting Direction | Right Hand |
| List Number | 8215 |
| Number of Flutes | 4 |
| Measurement System | Metric |
| Single End/Double End | Single |
| End Mill Application | Finishing |
| Shank Dia. | 6 mm |
| Overall Length | 60 mm |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Milling Diameter | 4 mm |
| Flute Type | Spiral |
| Length of Cut | 11 mm |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Mfr. Model # | 8556070 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 4 mm Milling Dia., Carbide, Duarise, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 0.2 mm, 11 mm, 60 mm