Corner Radius End Mill: Carbide, Duarise Coated, 4 Flute, 3/4" Mill Dia, 1-1/2" LOC
In Stock
$406.25
/each
Earn 406 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, Duarise Coat...
Item 56GD63
$406.25
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Corner Radius | 0.09 in |
| End Mill Application | Finishing |
| Single End/Double End | Single |
| Finish - Machining | Duarise |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| End Mill Cutting Type | Center Cutting |
| Flute Type | Spiral |
| Shank Dia. | 3/4 in |
| Flute Spacing | Variable |
| Helix Angle | 37 Degrees to 40 Degrees |
| List Number | 8210 |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Length of Cut | 1.5 in, 1-1/2 in |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Number of Flutes | 4 |
| Material Application | Hardened Steel |
| ISO Material Group | H |
| Measurement System | Inch |
| Milling Diameter | 0.75 in, 3/4 in |
| Material - Machining | Carbide |
| Overall Length | 4 in |
| Mfr. Model # | 82109021 |
| Country of Origin | Japan (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 0.75 in Milling Dia., Carbide, Duarise, Non-Coolant Through, Straight, Inch, 0.09 in, 1.5 in, 4 in