Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated, 5 Flute, 4 mm Mill Dia, 1.6 mm LOC, 1 mm Rad
In Stock
$146.50
/each
Earn 146 points with this purchase
Request quantity discount pricing
Compliance & Restrictions
Hazardous Material
Contains hazardous waste materials
You're Viewing
OSG Corner Radius End Mill: Carbide, WXS Coated,...
Item 56GC76
$146.50
Customers Also Viewed
No related products found.
Product Details
| Brand | OSG |
| Finish - Machining | WXS |
| Flute Type | Spiral |
| Helix Angle | 30 Degrees |
| Shank Type - Machining | Straight |
| Cutting Direction | Right Hand |
| Neck Dia. | 3.6 mm |
| Single End/Double End | Single |
| Measurement System | Metric |
| ISO Material Group | H |
| Length of Cut | 1.6 mm |
| Overall Length | 55 mm |
| End Mill Cutting Type | Non-Center Cutting |
| End Mill Application | Finishing |
| End Mill Style | Corner-Radius |
| Material Application | Hardened Steel |
| Shank Dia. | 6 mm |
| Corner Radius | 1 mm |
| Milling Diameter | 4 mm |
| List Number | 4572 |
| Material - Machining | Carbide |
| Neck Length | 12 mm |
| Flute Spacing | Fixed |
| Number of Flutes | 5 |
| Mfr. Model # | 48106445 |
| Country of Origin | Germany (subject to change) |
| UNSPSC | 23172005 |
Description
Corner Radius End Mill, 4 mm Milling Dia., Carbide, WXS, Non-Coolant Through, Straight, Metric, 1 mm, 1.6 mm, 55 mm